Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 grudnia 2018 r.
20:54

Tym oddychają mieszkańcy Zamościa. List otwarty stowarzyszenia [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora ask

Członkowie Stowarzyszenia Zamość – nasz wspólny dom wystosowali list otwarty do mieszkańców miasta i urzędników z prośbą o zadbanie o powietrze. Pokazują im konkretne liczby wskazujące na to, jak zatrute jest powietrze, którym wszyscy oddychają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zrobiliśmy to w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Zamościu i brakiem zdecydowanych działań ze strony magistratu – przyznaje Diana Sawicka, prezes stowarzyszenia.

Nadawcy proszą o podjęcie stanowczych działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Podkreślają, że jest ono zatrute przez większą część roku, a stężenie substancji trujących w konsekwencji prowadzi do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Liczby szokują. Normy stężenia pyły zawieszonego wynoszą 25 ug/m3. Tymczasem w Zamościu przy ul. Dobrej 23 marca tego roku było to 750 ug/m3, a przy ul. Kalinowej – 530 ug/m3. Podobne liczny można mnożyć.

– Wielokrotnie podejmowaliśmy działania zmierzające do eliminacji patologicznych zjawisk związanych z paleniem odpadów oraz nieprawidłowym spalaniem fatalnej jakości węgla – przyznają. – Wypracowane metody zapobiegania i zwalczania patologii nie zostało jednak w wystarczającym stopniu wprowadzone w życie, a w podejmowanych działaniach brak determinacji.

Dlatego członkowie Stowarzyszenia proszą o zwiększenia liczby punktów monitorowania jakości powietrza w mieście, zwiększenia liczby kontroli domowych palenisk i wyposażenia Straży Miejskiej w urządzenia umożliwiające takie kontrole. Na liście pomysłów jest też wprowadzenie skutecznego zakazu palenia odpadów zielonych na prywatnych posesjach i w ogródkach działkowych oraz umożliwienie mieszkańcom oddawania takich odpadów. 

List otwarty

Mieszkańcy miasta Zamościa wraz ze stowarzyszeniem „Zamość Nasz Wspólny Dom”, zwracają się z apelem o niezwłoczne podjęcie stanowczych działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Wszystkim nam, zależy aby oddychać czystym powietrzem. Niestety fakty są takie, że jest ono zatrute przez większą część roku, a stężenia substancji trujących we wdychanym przez nas i nasze dzieci powietrzu, są poza wszelkimi norami i w konsekwencji musza prowadzić do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Wielokrotnie jako stowarzyszenie, na prośbę i wraz z mieszkańcami, podejmowaliśmy działania zmierzające do eliminacji patologicznych zjawisk związanych z paleniem odpadów oraz nieprawidłowym spalaniem fatalnej jakości węgla. Odbyliśmy wiele spotkań z przedstawicielami władz miasta, przeprowadziliśmy pomiary stężeń pyłów zawieszonych PM 1 PM 2.5 i PM 10. Ich wyniki były prezentowane podczas sesji Rady Miasta, prowadziliśmy również kampanie informacyjne. Pomimo zapewnień ze strony władz, wypracowane podczas spotkań metody zapobiegania i zwalczania patologicznych zjawisk, nie zostały w wystarczającym stopniu wprowadzone w życie, a w podejmowanych działaniach widać brak determinacji.

Przypominamy:

Zanieczyszczenia powietrza powstałe na skutek niskiej emisji (tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenki węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, ozon, pył zawieszony – PM 1 PM 10 i PM 2,5) są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Szacuje się, że W Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 440 tys. osób rocznie, w Polsce jest to ok. 44 tys.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła konkretne normy stężeń pyłu zawieszonego. Obecnie jest to:

  • norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3

Natomiast międzynarodowy indeks czystości powietrza: AQI (air quality index) określa czystość powietrza jako:

0-35 doskonałe, 35- 75 dobre, 75-115 – lekko zanieczyszczone, 115-150 – średnio zanieczyszczone, 150 µg/m3bardzo zanieczyszczone, 250 µg/m3 - niebezpieczeństwo

Niestety, poziom stężeń, pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5 i PM 10 w naszym mieście wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Pomiary przeprowadzone w ubiegłym i  tym roku, pokazują jednoznacznie, że są to niejednokrotnie wartości przekraczające 500 µg/m3 pyłu PM 2,5 oraz 600 µg/m3 pyłu PM 10.

Przykładowe ubiegłoroczne wyniki pomiarów na osiedlu Powiatowa:

Data:                                                 stężenie PM 2,5 w µg/m3                ulica:

24 marzec 2018 godzina 16.00                                  270                        ul. Sowińskiego

23 marzec 2018 godzina 21.00                                  530                        ul. Kalinowa

23 marzec 2018 godzina 20.40                                  317                        ul. Sowińskiego

23 marzec 2018 godzina 20.48                                  457                        ul. Lazurowa

23 marzec 2018 godzina 20.52                                  750                         ul. Dobra

23 marzec 2018 godzina 20.55                                  341                        ul. Szwedzka

21 marzec 2018 godzina 07.00                                  260                        ul. Sowińskiego

21 marzec 2018 godzina 07.00                                  280                         ul. Lazurowa

7 marca 2018 godzina 17.30 (zebranie osiedlowe) 100                        szkoła nr 9 w środku

7 marca 2018 godzina 18.00 (zebranie osiedlowe) 250                        szkoła na zewnątrz

7 marca 2018 godzina 18.20 (zebranie osiedlowe) 410         ul. Olchowa koło przedszkola nr 14

Należy tutaj dodać, iż jedyny czujnik zanieczyszczeń  powietrza w naszym mieście, umieszczony jest przy ulicy Hrubieszowskiej, niedaleko granic miasta w terenie otwartym. Tak naprawdę, zamiast obrazować stan faktyczny, zaciemnia nam prawdziwy obraz zanieczyszczenia powietrza. Potwierdziły to nasze pomiary wykonywane w tym samym czasie przy ulicy Hrubieszowskiej i w innych obszarach naszego miasta.

Czego oczekujemy jako mieszkańcy:

  1. Bezzwłocznego wprowadzenia monitoringu zanieczyszczenia powietrza, opartego na co najmniej kilkunastu punktach pomiarowych, rozmieszczonych w całym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem osiedla Powiatowa, Karolówka i Św. Piątka (największe notowane stężenia zanieczyszczeń).
  2. Zwiększenia skuteczności Straży Miejskiej oraz zaangażowania policji, w kontekście bezwzględnego podejmowania czynności kontrolnych i działań służbowych
    w stosunku do osób nieprzestrzegających zasad palenia w piecach. Konieczne jest
    w tym aspekcie, jak to ma miejsce w innych miastach, raportowanie ilości podjętych interwencji, pobranych próbek i wystawionych mandatów oraz liczby spraw skierowanych na drogę sądową.
  3. Wyposażenia straży miejskiej w mierniki stężenia zanieczyszczeń powietrza oraz możliwości pobierania próbek popiołu z pieców, celem poddania ich badaniom.
  4. Skutecznej eliminacji zjawiska wypalenia odpadów zielonych na terenie posesji prywatnych oraz na terenie ogródków działkowych, ze szczególnym uwzględnieniem ogródków zlokalizowanych przy ulicach Sikorskiego i Drogi Męczenników Rotundy.
  5. Umożliwienie mieszkańcom oddawania odpadów zielonych, poprzez ustawienie na terenie osiedli pojemników na odpady biodegradowalne lub / i stworzenie możliwości oddania tych odpadów w godzinach wieczornych, sześć dni w tygodniu (włącznie
    z sobotą) w punktach selektywnej zbiórki odpadów PGK. W przypadku braku możliwości zapewnienia pracowników w godzinach wieczornych,  można to zrobić poprzez np. nadzór kamer (rozwiązanie przyjęte w innych miastach).
  6. Skutecznej weryfikacji osób niesegregujących odpadów – pomimo złożonej deklaracji, poprzez kontrolę odbieranych kontenerów na odpady zmieszane.
  7. Stworzenie programu poprawy jakości powietrza w mieście Zamościu i włączenie
    do działań radnych oraz zarządów osiedli (oczywiście jako mieszkańcy
    i stowarzyszenie służymy doświadczeniem i pomocą).
  8. Monitorowanie oraz podjęcie działań zaradczych, odnośnie poprawy jakości powietrza w szkołach i przedszkolach, ze szczególnym uwzględnieniem szkół zlokalizowanych na terenie osiedli domków jednorodzinnych.

(...)

Należy również apelować do rządzących o zmianę polityki energetycznej. Najważniejszy jest tu oczywiście jak zwykle, czynnik ekonomiczny. Zamiast finansować wątpliwie, co do skuteczności, działania związane z docieplaniem budynków z pieniędzy budżetowych,  powinno się znacząco obniżyć ceny paliwa gazowego, używanego do ogrzewania gospodarstw domowych. Możliwe jest to poprzez wprowadzenie limitów tańszego gazu, przeznaczonego do ogrzewania domu lub mieszkania. Takie rozwiązanie znacząco ograniczałoby  nieefektywne spalanie węgla w domowych piecach, co w oczywisty sposób przełoży się na poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Państwo powinno inwestować w odnawialne źródła energii, jako innowacyjny przemysł, który stworzy nowe miejsca pracy i zdecydować się na odejście od węgla kamiennego. Konieczna jest również edukacja ekologiczna propagowanie zielonej energii wśród społeczeństwa.

Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Nas za dużo. Czas to zmienić!

Z poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia Zamość- Nasz Wspólny Dom

Pozostałe informacje

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Goście przegrywają i grają w dziesiątkę. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium